Rýma je běžný příznak problému v organismu a vzniká z různých příčin. Velice častým důvodem je infekce viry, dalším častým důvodem je alergická reakce. Rýma vznikne jako důsledek zánětu v dutině nosní ať už infekčního či alergického původu. Často souvisí se zánětem vedlejších dutin nosních. Rýma je výtok z nosu, který může mít podle příčiny různou barvu. Od čiré, po žlutou, hnědou či dokonce černou. Nos může být kvůli rýmě podrážděný, může pálit a bolet.
Základní příčinou je otok sliznice dutiny nosní vlivem překrvení jak se tělo brání zánětu. Tím dochází k nadprodukci tekutiny, která se zbarvuje podle příčiny ( virové, bakteriální, plísňové, alergické )
Typický příznak u sinusitid ( zánětu vedlejších dutin nosních) je rýma, bolest hlavy, citlivé výstupy trojklaného nervu apod. Dalším predisponujicím faktorem pro vznik sinusitid je deviace nosní přepážky, cystická fibróza ( dědičné onemocnění způsobené mutací genu CFTR, který kóduje chloridový kanál, a způsobuje cysty, poškození plic, sterilitu apod.)nebo Kartagenerův syndrom ( nepohyblivost cilií, vláken buněk epitelu, která vede ke stagnaci hlenu, muž postižený Kartagenerovým syndromem je rovněž neplodný, neboť má nepohyblivé spermie).
Někdy mohou být příčiny obstrukce nosní dutiny i nosní polypy. Je to také forma zánětu, kdy dochází jeho vlivem k nadprodukci vaziva a tvoří se polyp . Častěji vznikají na podkladě alergické rýmy. Pacient s polypem může mít problémy s obstrukcí dýchacích cest, dále dochází k obstrukci vývodu vedlejších dutin nosních, což vede k zánětu v těchto oblastech. Příčinou ucpaného nosu mohou být i zvětšené nosní mandle.
Alergická rýma je rovněž velice častá a vzniká na podkladě časné přecitlivělosti. Významnou roli hrají imunoglobuliny typu E. Pokud pořídíme mikroskopický preparát postižené sliznice, vidíme překrvení a edém ( což je naprosto identické s běžnou rinitidou), ale navíc vidíme příměs eosinofilních granulocytů (typ bílých krvinek, který je přítomen ve větší míře u alergií a u infekce parazity)
Nedoléčené rinitidy ( virové či bakteriální nákazy ) můžou být podkladem pro vznik chronických zánětů dutiny nosní. Typickým obrazem je chronická katarální rinitida, která právě vzniká na podkladě nedoléčené akutní rinitidy. Sliznice může být poškozena atrofujícím chronickým zánětem, mohou ze sliznice vymizet žlázky a může dojít k dlaždicové metaplazii epitelu.
Barva rýmy a co znamená
Barva hlenu může napovídat něco o příčině rýmy i vývoji onemocnění. Napoví nám i o vážnosti stavu.
Čirá rýma
Většinou nejde o nic vážného. Tímto typem rýmy mohou trpět ale i alergici , nebo jen lidé jejichž nervový systém přehnaně reaguje na změny prostředí ( při přechodech zvenku dovnitř a naopak například ) Někdy se taková rýma objevuje na počátku virové infekce. Čirý hlen obsahuje vodu, protilátky a rozpuštěnou sůl.
Bílá rýma
Většinou jde o alergickou reakci, nebo počátek infekce. Bílá je proto, že se v ní již nacházejí bílé krvinky jako příznak zánětu. Bývá i prvním příznakem, že se jedná o infekci.
Žlutá rýma
tato barva je již jasným znakem, že vaše tělo bojuje s infekcí. barvu způsobují odumřelé bílé krvinky. Rozbor krve by již prokázal, zda se jedná o infekci virovou či bakteriální. Nejčastěji už nemoc přestoupila do bakteriální infekce. Pokud by se prokázala bakteriální infekce, mohla by se podávat antibiotika, aby to mělo nějaký smysl.
Zelená rýma
Znamená už silnou infekci, imunitní systém nasazuje mnohem silnější zbraně. Pokud se přidá horečka, nevolnost, bolesti hlavy či světloplachost, může už jít o zánět vedlejších dutin nosních. Pokud je Vám špatně i po 7-12 dnech, je vhodné navštívit lékaře s podezřením na zánět dutin.
Černá rýma
černá rýma, nebo černé proužky v hlenu mohou vzniknout pokud pracujete například v prašném prostředí a v tom případě se smrkáním a pohybem slizničních řasinek postupně této barvy zbavíte. Pokud se ale v silně prašném prostředí nepohybujete, pak takto zabarvený hlen může znamenat selhávání imunitního systému, napadení dutin plísní či silnou infekcí a vyhledat lékaře je na místě. Tato onemocnění mohou být opravdu velmi závažná a riziková pro celý organismus.
Růžová nebo červená rýma
nosní sliznice krvácí. Může být suchá, poraněná, zduřelá. Krvácet můžeme při poranění nosu zvenčí, ale také z vnitřních příčin. Obvykle se nejedná o závažný stav. Hlavně u dětí může jít o křehkost drobných cév. Může vznikat i z nedostatku vitamínu C. Zvýšením jeho příjmu se může stav upravit. Infekce a nachlazení vedou k nadměrné tvorbě hnisu v nose a vedlejších dutinách, což může způsobit dočasné poškození drobných cév a také otok sliznice může způsobit vyšší propustnost cév v nose. Dále alergie může být také příčinou krvácení tím, že narušuje funkčnost a odolnost nosní sliznice, sliznici ztenčuje i vlivem používání kortikoidů. Dá prostor k tvorbě polypů a tím i ke zvýšené krvácivosti hlavně při smrkání. Vysoký tlak může být příčinou krvácení z nosu. Vyjímečným důvodem může být porucha krevní srážlivosti, nádor v nosních dutinách, užívání návykových látek.
Hnědá rýma
může se jednat o krev, vdechnutí nějaké nečistoty ( prachu ) . Může se jednat i o bronchitidu. Při dlouhodobém trvání tohoto příznaku navštivte lékaře.
Léčba nachlazení a rýmy trvá bez lékaře týden, s lékařem 7 dní :-) často nám nezbývá než se z toho zkrátka vyležet, zajistit si teplo, klid, přísun tekutin.
Detoxikační i čínská medicína pracuje především s chronickými stavy , ale je často vhodná i u akutních jako doplňková či hlavní léčba. Jako terapeut se s chronickými formami setkávám hlavně u dětí velice často. S alergií pak snad ještě častěji. Ať už se jedná o alergie na pyl, na venkovní či domovní plísně ( ty domovní se projevují hlavně v zimním období z domácího prostředí, pokojových květin apod. a často nás nenapadne, že můžeme mít alergii když není pylová sezóna ) nebo třeba na roztoče, srst domácích mazlíčků ( na roztoče, prach, zbytky moči a slin v ní se nacházejících ) . Dobrá detoxikace, zlepšení domácího prostředí a zbavení se nejtěžších alergenů úklidem, koupáním domácích zvířat, přesazováním květin do kvalitní půdy apod. může podstatně zmírnit až vyřešit projevy alergie.