co stojí za chutí na určité potraviny
Chuť na sladké
Podle odborníků za chutí na sladké je třeba ve většině případů hledat psychiku. Ta je totiž z velké části závislá na serotoninu. Jde o hormon, který odpovídá za regulování nálady, apetitu, tělesné teploty a spánku. Konzumace sladkého dokáže hladinu serotoninu nárazově prudce zvednout a díky tomu se po mlsání lidé cítí tak dobře.
O sladké si tělo řekne také v případě nízké hladiny krevního cukru. Mějte ale na paměti, že sladkosti dokáží krevní cukr zvednout jen na velmi krátkou dobu.
Speciálně u žen pak může být chuť na čokoládu spojená s nedostatkem hořčíku, mědi a železa. Často se tak u nich objevuje v souvislosti s premenstruačním syndromem.
Chuť na slané
Pokud máte pořád chuť na slané věci, organismus vám tím říká, že potřebuje více tekutin. Sůl reguluje množství vody v těle a na začínající projevy dehydratace může organismus reagovat právě chutí na slané.
Vždycky ale nemusí jít jen o nedostatek vody. Na slané mají chuť i lidé, kterým chybějí minerály, například vápník
Chuť na maso
Maso bývá běžnou součástí jídelníčku, pokud ale na něj máte chuť neustále, pravděpodobně trpíte nedostatkem vitaminu B12, tuku nebo železa.
Chuť na pečivo a těstoviny
Jestliže vás často přepadne chuť na těstoviny či na pečivo, jde nejspíš o důsledek příliš malého přísunu kalorií. Touhou po sacharidech tělo signalizuje nedostatek energetického paliva a nutnost jeho doplnění.
Na tyto potraviny obzvláště pozor
Své chutě by ale člověk neměl, obzvláště v některých případech, rozhodně podcenit. Vědci z Texaské univerzity, z Fakulty kvality života a životního prostředí, totiž zjistili, že za tíhnutím k určitým konkrétním potravinám se mohou skrývat dokonce i vážné zdravotní problémy. Jde o jablka, citróny, hlávkové zelí, olivy, zmrzlinu nebo vodu.
Jablka
Jablka jsou rozhodně zdravá, pokud ale zjistíte, že se bez nich prakticky žádný den neobejdete, může to signalizovat zvýšený cholesterol nebo dokonce potíže se srdcem.
Olivy
Nadměrná chuť na olivy by mohla předznamenat zdravotní potíže se štítnou žlázou. A je v tomto ohledu jedno, zda máte neutuchající chuť na zelené nebo černé olivy.
Citrony
Máte denně nutkavou chuť na pořádně kyselý citron? Mějte se na pozoru, může to totiž vypovídat o problémech s játry nebo o potížích se žlučníkem.
Hlávkové zelí
Častá chuť na zeleninové saláty z hlávkového zelí může být zase pro změnu signálem onemocnění střev. To samé platí, pokud máte denně chuť na vařené nebo kysané zelí.
Zmrzlina
Neobvyklá chuť na ledové a studené potraviny může znamenat, že vašemu tělo chybí železo. Pokud si tuto chuť kompenzujete zmrzlinou a denně potřebujete sníst něco, co obsahuje mléko a šlehačku, může to naznačovat, že nemáte v pořádku pohybové ústrojí.
Voda
Dokonce i obyčejná voda může předznamenat, pokud na ni máte z ničeho nic dlouhodobě pořád chuť, vážnější problém. Častá žízeň totiž vypovídá o zvýšené hladině cukru v krvi. Také si dejte pozor na onemocnění cukrovkou. Tu rovněž doprovází pocit sucha v ústech.
Nechutenství
Dokonce i naopak ztráta chuti na něco, co jste dosud běžně jedli, může znamenat vážnější problém. Podle lékařů například lidé s nádorovým onemocněním trávicího traktu trpí nechutenstvím na maso. Lidé se žaludečními vředy zase obvykle nesnáší česnek a lilek. Radikální změna chutí a vlčí hlad mohou signalizovat také diabetes.
zdroj:styl.instory.cz