Diagnostika podle pokožky

obličej2

Kůže

barva pokožky

Na těle lze vyšetřovat dvojí typ zbarvení  - celkové zabarvení kůže a přítomnost specifických znaků, jako jsou skvrny, tečky, linie a podobně. Jangové barevné znaky ( hnědé, červené apod. ) se většinou shlukují do viditelných vzorů, zatímco jinové znaky ( žluté a zelené ) bývají rozptýleněji rozložené.

Každý barevný znak, který se objeví na kůži, vypovídá o stavu organismu. Barvy , které nás obklopují jsou zelená ( stromy ), modrá ( nebe ) či bílá ( oblaka ). Pocházíme z přírody, a proto tvoříme její součást. Na našem těle se tedy mají nacházet barvy komplementární.

Červená

červená barva se objevuje ve třech variantách: jako celkové zabarvení kůže, jako červené skvrny nebo jako rozšířené krevní žilky. Červená kůže je znamením jin. Srdce je přetížené, kapiláry na povrchu těla se rozšiřují. V počátečních stadiích problému jsou kapiláry dost pružné a objevuje se jen celková změna zabarvení. Později ale tvrdou a začínají vystupovat na povrch. Příčinou tohoto problému je nadbytek živočišné, jangové stravy, včetně ryb a soli. Růžová barva je způsobena přidáním bílé k červené, tedy vyšší konzumací mléka a mléčných výrobků. 

Někdy ovšem cévy vystupují na kůži přirozeně. Jednou z takových příčin je situace, kdy matčino tělo v těhotenství vyvíjí velkou aktivitu. Pak se periferní partie těla stávají jinovější a vnitřek jangový v důsledku zvýšené aktivity v děloze. Rozšiřující se síla na povrchu způsobuje, že cévy vystupují na povrch. Po skončení těhotenství by kůže ženy měla být čistá a bez barevných změn. Pokud ale tato žena konzumovala velké množství jinové stravy, objeví se u ní barevné skvrny. Červenání je normální. Naznačuje zvýšené prokrvení. Také rychlé zčervenání po vypití sklenky alkoholu je dobrým znamením. Pokud se zahřejete a zčervenáte už po vypití půl sklenice piva, Vaše kondice je velmi dobrá. Bledost a šedé zbarvení za stejné situace naproti tomu poukazují na závažný zdravotní problém.

Hnědá

Hnědá všeobecně znamená potíže s játry a žlučníkem. Hnědé zabarvení se může objevovat jako celkový projev ( například opálení ) nebo ve formě skvrn a pih.  Může být způsobeno nadměrnou konzumací bílé rýže či glutamanu sodného, který se často přidává do jídla ke zvýraznění chuti. Jinou příčinou zhnědnutí kůže je nadměrné přijímání solí. Existují dva různé projevy kožní projevy, způsobené nadbytkem soli a nadbytkem cukru. Pokud matka během těhotenství pojídá velké množství jinové stravy, projeví se to u dítěte jako mateřská znaménka. Rozmístění těchto znamének ukazuje na to, který orgán byl během těhotenství ovlivněn a v kterém období těhotenství to bylo. Se změnou stravovacích návyků znaménka vyblednou, ale zřídkakdy zmizí úplně. 

Žlutá

Žluté zbarvení kůže naznačuje problémy se slinivkou, játry a žlučníkem. Nejzřetelněji se tento jev objevuje při žloutence, kdy se celé tělo zbarví do žluta., včetně bělma očí. Když žluč nemůže volně odtékat do dvanáctníku, přesune se místo toho do krve. Krví je přenášena do celého těla. V takovémto silně jangovém stavu je nutno vyloučit veškeré jangové pokrmy - sůl, maso a podobně, a nahradit je zeleninou. Někdy se žluté zbarvení objevuje u osob, které příliš solí. Novorozené děti jsou malé a jangové, a poněkud žlutavé zbarvení pokožky je u nich normální. Mateřské mléko jim dodá jin, takže jejich pokožka postupně tento odstín ztrácí. Někdy je u novorozenců vyskytne žloutenka. To je poměrně sice časté, ale není to už úplně normální a je to způsobeno tím, že matka během těhotenství pojídala příliš mnoho živočišné stravy. 

Zelená

Zelený odstín vídáme na kůži zřídka, většinou jen na nejjinovějších částech těla, jako jsou například žíly. Zelená je barva přírody, barva rostlin, jejichž součástí je chlorofyl. Barva živočišného světa je červená, protože to je barva hemoglobinu - krevního barviva. Také látková podstata člověka je červená. Pokud se na kůži objeví zelený odstín ( a netýká se to těchto výše jmenovaných extrémně jinových míst, jako jsou žíly ) značí to fakt, že živočišná podstata degeneruje a navrací se do roviny rostlinné říše. Zelenavý odstín je typický pro lidi, kteří jsou náchylní k rakovinnému bujení, nejčastější degenerativní chorobě západního světa. Jemně zelený nádech svědčí o sklonu k této chorobě. Pokud pozorujete lidi na ulici, můžete vidět, že u řady z nich nese pokožka zelenavý nádech. Nejčastěji bývá po stranách obličeje, což svědčí pro rakovinu plic, nebo na hřbetě ruky mezi palcem a ukazovákem, což je znamením rakoviny střev. Toto zbarvení se také často objevuje podél meridiánu žaludku na nohou. Rovněž rčení " je zelený závistí " je velmi přiléhavé. Lidé se sklonem k rakovině bývají snadno podrážditelní, pesimističtí a někdy lační, což jsou dispozice, na jejichž podkladě vzniká nádorové bujení. 

Modrá a purpurová

Pokud se žíly, jejichž odstín j zelenavý, stanou více jin v důsledku pojídání rafinovaného cukru, studených nápojů, limonád, zmrzliny a podobně, zelená barva se začne měnit na modrou nebo purpurovou. To je velmi nebezpečné znamení. Modrou vídáme málokdy, ale s purpurovou se setkáváme často, zejména u starších mužů. U mnoha mužů po čtyřicítce vídáme červený oteklý nos, k němuž se někdy přidává purpurové zbarvení. Červená barva je způsobena rozšířením cév, avšak purpurová značí již pokročilejší stupeň degenerace. Purpurový nádech na nose naznačuje rozšíření srdce a vysoký krevní tlak. Když se srdce rozšíří, musí vynakládat větší sílu na to, aby pumpovalo krev. Tak se zvyšuje krevní tlak. V okamžiku, kdy už je extrémně rozšířené, ztrácí svou sílu, krevní tlak klesá a žíly získávají purpurovou barvu. Purpurová barva je nebezpečnější než zelená. Smrt je nablízku. A ačkoliv taková osoba může vypadat zdravě a činorodě, smrt může udeřit v kterémkoliv okamžiku. 

Černá

Černá barva se objevuje ve formě skvrn či teček nebo také v rozsáhleji zbarvené oblasti. Tato barva většinou souvisí s ledvinovými problémy. Příčina je v extrémním jin, zejména v nadužívání léků a drog nebo studených jinových jídel a nápojů. Příčina je jinová, barva je jangová. Černá je barva smrti. U tuberkulózních pacientů vídáme často výraznou bledost, před smrtí  však jejich kůže tmavne. Někdy nacházíme na těle černé skvrnky, takzvaná znaménka krásy. Nejčastěji se objevují podél akupunkturních drah nebo při úponech svalů a pojivové tkáně. Podle toho, na kterém meridiánu se nacházejí, můžeme usuzovat na postižení toho kterého orgánu. Často se objevují při horečce. Po narození nemáme žádná znaménka krásy a naše kůže je čistá, vyhlazená. Znaménka krásy jsou proto záznamem onemocnění a horeček, které nás provázejí v našem růstu. Pokud se nějakou dobu budeme rozumně stravovat, znaménka vyblednou, ale nikdy nezmizí úplně. Hnědá znaménka, která jsou způsobena přejídáním nebo nadbytkem živočišné stravy, mohou zmizet úplně, zejména pokud se budeme stravovat střídmě. 

Šedá

Šedé zbarvení se běžně vyskytuje u lidí žijících v západním průmyslovém světě, ale zřídka u těch, kteří se stravují rozumně. Tato barva svědčí pro přetížená, tvrdá játra. Pokožka je necitlivá a ztuhlá. Lidé, kteří mívají tuto šedou barvu, bývají často depresivní a mají sklon se snadno rozčílit. Ačkoliv je tato barva podobná černé, nevyskytuje se v podobě skvrn, ale pouze jako povšechné zbarvení. 

Bledost - zesinalost

Bledost naznačuje jinový stav plic. Jedná se opět pouze o celkové zabarvení, ne o jednotlivé skvrny. Může tu být astma nebo jiné respirační choroby a alergie.

Transparentnost

Bledý až průhledný odstín pokožky vídáme u lidí s tuberkulózou nebo u nemocných s kožními chorobam, které jsou způsobeny bakteriemi.

Bílá

Bílý odstín kůže, zejména mléčně zbarvený, je v současné době také běžný, vzhledem k vysoké spotřebě mléčnýc výrobků. Často se objevují na dolních končetinách, předloktí a v horní části zad bílé skvrny. V těchto případech je má na svědomí především zvýšená konzumace jogurtů a sýrů ( především tvarohu ). U zdravého člověka má pleť jemně bělavý odstín, ale ten se kvalitativně liší od mdlé bílé, která je způsobena konzumací mléčných výrobků ( nadměrnou ). Zdravá pokožka je pevná, pružná a zářící. Japonský výraz pro takovou pleť zní OMOSHIROI, což zároveň znamená impozantní. Toto slovo je složeno ze dvou výrazů. OMO, zančící povrch či tvář, a SHIROI, bílá. Tradičně se bílá tvář v Japonsku považovala za výraz zdraví, štěstí a velkolepého života.

Poznámka

Nadměrnou konzumaci čehokoliv je potřeba hodnotit podle nastavení a konstituce každého člověka. Co je u jednoho tak akorát, je druhého už příliš. Je potřeba řídit se znameními, která nám dává naše tělo buď ve formě různých znaků, barvy kůže, znamének, ale i nemoci. 

Jednotlivé rasové skupiny lidí mají odlišný odstín kůže, ale u všech lidí nacházíme v případě onemocnění zmíněné barevné změny. Musíme se je naučit číst. U černošských obyvatel můžeme například tyto změny odečítat z rukou, tváří, očí.

Povrch kůže

Každý člověk má trochu jiný povrch kůže. Někdo má kůži hladkou, jiný drsnou, mastnou nebo suchou a podobně. Každý typ kůže svědčí o určité kondici. 

Hrubá kůže

U lidí v západním světě je kůže většinou tk do dvaceti až pětadvaceti let hladká. V pozdějším věku začne hrubnout ( stává se více jin ). Tato kondice vzniká na základě nadbytku živočišných tuků. Velké množství nasycených tuků ve stravě způsobuje zhrubnutí pokožky. 

Mastná kůže

Mastná kůže je výsledkem nadbytečného příjmu tuků a malé schopnosti jater a slinivky je zpracovat. Mastná kůže pramení ale také z přejídání. Když se přejídáme, nadbytečná potrava se přeměňuje na tuky, které se vylučují na povrch pokožky. 

Vlhká a opocená pokožka

Nadbytek vlhkosti naznačuje zvýšený příjem vody a dalších nápojů. Tuto kondici snadno poznáme, když druhému podáme ruku. Takový člověk se snadno zpotí a jeho nohy a podpaží jsou neustále vlhké. V souvislosti s tím často trpí přetížením ledvin a srdce. 

 

zdroj: čerpáno z knihy Váš obličej nikdy nelže