Neurotransmitery a pocit zdraví
Nervové přenašeče
Pokud jsou uvedené nervové přenašeče v nerovnováze (to znamená, že jich je buď málo, nebo naopak přespříliš), vznikají potíže, označované jako psychosomatické poruchy. Například bolesti břicha, hlavy, vyčerpanost, poruchy nálady či ztráta schopnosti koncentrovat se.
„S dysbalancí neurotransmiterů souvisí duševní vyhoření, syndrom únavy, propuknutí Parkinsonovy choroby, roztroušené sklerózy nebo Alzheimerovy nemoci,“ dodává Monika Golková, která lidem v nerovnováze pomáhá překvapivě snadno.
„Pokud tělo nevykazuje dramatický nedostatek nebo přebytek neurotransmiterů, stačí skutečně jednoduchá pomoc, například ve stravě. Typicky: Schází-li GABA, rovnováhy rychle docilujeme obohacením stravy o vitamin B6, který se nachází v celozrnném pečivu a vnitřnostech.
Neurotransmitery (nervové přenašeče) jsou látky tvořené v nervové soustavě všech živočichů. Ovlivňují činnost mozku. Odtud putují krevním řečištěm v celém těle a přenášejí nervové vzruchy, díky nimž fungují svaly či žlázy.
„Mezi čtyři hlavní neurotransmitery, které sleduji, patří dopamin, zdroj mozkové energie, serotonin, který nám navozuje pocit štěstí a dobré nálady, GABA, zklidňující organismus, a acetylcholin, který zajišťuje správné fungování paměti,“vypočítává doktorka Golková. „Neurotransmiterů je samozřejmě mnohem víc. Některé se vytvářejí v mozku, další v jiných částech organismu, ale tyto způsobují lidem nejzbytečnější problémy.“Co zařadit do jídelníčku
Trápí-li Vás určité obtíže, které již označujete jako dlouhodobé a chronické, prostudujte si následující přehled. Neodolatelné chutě mohou signalizovat, jaká konkrétní látka Vám schází a jakými potravinami ji v těle můžete doplnit:
Když chybí dopamin: zvýšená chuť na kávu a cukr (hrozba obezity, sexuálních poruch, Parkinsonovy choroby). Co více zahrnout do jídelníčku: vitamin B, kávu, hovězí a vepřové maso, šunku, ryby, fazole, hrášek, dýňová semínka.
Když chybí serotonin: zvýšená chuť na sladké, bolesti hlavy a zad, poruchy spánku (hrozba depresí, nespavosti, poruch psychiky a příjmu potravy. Co více zahrnout do jídelníčku: tvaroh, sýry, banány, řepu, brambory, slunečnicová semínka.
Když chybí GABA: zvýšená chuť na sladké, třes, návaly, pocení, studené ruce, alergie, žaludeční potíže, nesoustředěnost (hrozba nadměrné tvorby cyst, žaludečních a dvanáctníkových vředů, chorobného pískání v uších, maniodepresivní psychózy). Co více zahrnout do jídelníčku: banány, tmavou rýži, citrusové plody, celozrnné pečivo, brokolici, vnitřnosti, čočku, špenát.
Když chybí acetylcholin: častá chuť na tučná jídla, suchost v ústech, suchý kašel, potíže s pamětí, neschopnost koncentrace (hrozba Alzheimerovy choroby, roztroušené sklerózy). Co více zahrnout do jídelníčku: kávu, grepový džus, vajíčka, pšeničné klíčky, sýry, ryby, květák, mandle, zelený salát.