Předsevzetí: 5 tipů, jak ho konečně dodržet!
Konec ledna bývá i definitivním koncem našich předsevzetí, která se nejčastěji vytrácejí už v polovině měsíce. Stále ještě je ale před námi celý rok, tak se nevzdávejte a pojďte do toho! Co vám pomůže se znova nahodit?
1. Cíl, do kterého dojdete
Když si nastavujete předsevzetí, jste odhodlaní a plní sil, ale brzy začnete kličkovat jak zajíc, kterého honí myslivec s puškou. Z pravidelného cvičení se stane: “Ale vždyť chůze je přece taky pohyb!”
Nesnažte se obalamutit sami sebe, stejně si to nežerete! Raději dejte vašemu předsevzetí konkrétní a střízlivou podobu. Nezapomeňte do něj zakomponovat i nedostatek času a rezervu pro nějaké to občasné lenochodství. Myslete na to, že cílovou lajnu můžete překročit vždy a mít tak ze sebe ještě lepší pocit, ale nejdůležitější je se k té cílovce vůbec dobelhat. A vždy se jde lépe za něčím, co je na dosah.
Při nastavování předsevzetí se zamyslete také nad tím, co má být tím cílem a proč do něj vůbec chcete dojít. Je totiž rozdíl mezi větou:
“Začnu běhat, měl bych se sebou něco dělat,”
a větou:
“Začnu běhat, protože se chci zúčastnit závodu na 5 km a chci být ve formě.”
Co myslíte? Kdo to vzdá dřív?
2. Nepřepálit začátek
Motivace a touha dosáhnout výsledku bývají na začátku až nerealisticky silné, takže jakmile dojde k jejich přirozenému zmírnění, nejsme schopni udržet sami se sebou tempo a padáme k zemi jak papírová vlaštovka.
Z předsevzetí je potřeba si vytvořit zvyk, což průměrně trvá zhruba dva měsíce, a to je poměrně hodně, když vezmeme v potaz, že předsevzetí lidé vzdávají už po dvou týdnech.
Pokud je pro vás něco nové, musíte na to více myslet a někdy se i nutit to vůbec udělat. Proto je lepší začínat po kouskách. K pár cvikům, které vám zaberou 10 minut se totiž dokopete snadněji než k hodinovému cvičení. Totéž platí i v případě, kdy se naopak zbavujete nějakého zlozvyku, typicky například kouření. Chcete-li uspět, neskákejte, ale kráčejte.
3. Fajfkování
Jakmile budete mít o svém předsevzetí jasnou představu, napište si ho a přidejte i dílčí mety, kterých budete průběžně dosahovat. S každým odfajfkováním tak budete mít ze sebe radost, budete si připomínat, jak daleko jste se už dostali a budete mít chuť se dostat ještě o kousek dál. Teď už to totiž přece nevzdáte!
Máte předsevzetí víc? Pozor, ať se v nich neutopíte! I když vás láká začít žít úplně nový život, každý nový zvyk vyžaduje určitou dávku vůle, která není bezedná. Zkuste si svůj nový život raději budovat postupně. Chcete-li pevné základy, musíte postavit celý dům, ne jen zapíchnout plachtu s pár tyčkami do země.
4. Podpořte zvyk zvykem
Stejně jako se pes nebude chtít učit povely, z kterých nebude nic mít, tak stejně pokud se nebudete odměňovat za své úsilí, nebude se vám ho chtít opakovat.
Pokud si například zvyknete, že po každé lekci italštiny si dáte kávu, velmi brzy zjistíte, že jakmile dojde na italštinu, automaticky už máte na kávu chuť. A čím víc ji budete mít s italštinou spojenou, tím líp to bude fungovat i obráceně - budete chtít un caffè a půjdete se podívat na italštinu. Nebudete si ji totiž dávat přeci jenom tak!
Pozitivní naladění hledejte ale i v mysli jako takové. Když si budete říkat, že něco nezvládnete, nebo že na něco nemáte sílu, váš mozek i tělo se nastaví do úsporného režimu. Nebudou totiž přeci vynakládat energii na něco, co stejně nemá smysl.
5. Připravte se na krizi
I když se vám na začátku daří, počítejte s tím, že přijde krize, kterou budete muset překonat. Když se na ni psychicky připravíte předem, nezaskočí vás tolik a budete mít větší šanci ji zvládnout. Místo negativního a rezignovaného postoje si pak možná jen řeknete: “Á, už je tady, potvora jedna zákeřná.”
Myslete na to, že i vůle se musí posilovat, a k tomu můžete využít právě tyhle slabé chvíle. Dodržením slibu, který jste si dali, budujete navíc i důvěru v sami sebe.
Pokud to přeci jen vzdáte, nic si z toho nedělejte, jste jen člověk, ale nebojte se do dané aktivity zase co nejdřív vrátit. Koneckonců i po měsíci to jde lépe než po celém roce.
Předsevzetí se nemusí vždy týkat jen toho, že od nového roku začnete nebo přestanete něco dělat. Můžete si naopak udělat seznam věcí na celý rok, které byste chtěli ve svém životě změnit, vyzkoušet, zažít, jak byste se chtěli posunout ve vlastním seberozvoji a tak dále. Možná vám to odškrtávání potom půjde mnohem snadněji a radostněji.
Sečteno podtrženo, život je dřina a změny ještě větší, ale stojí to za to, tak fajfku na to!
Autor: Lucie Passlerová