Problémy se žlučníkem a jeho vztah k játrům

Žlučové cesty a žlučník začínají již v játrech jako žlučové kapiláry a pokračují jako žlučové kanálky až do dvanácterníku, kam vypouští žluč, nashromážděnou ve žlučovém měchýři. Žluč přináší do střeva žlučové kyseliny a cholesterol. Kyseliny slouží k trávení tuků a cholesterol je důležitou látkou pro
stavbu hormonů, buněčné stěny a dalších struktur, bez kterých se naše tělo neobejde. Tolik o fyziologické funkci žlučníku a žlučových cest.  
Nejznámější nemocí žlučníku jsou žlučníkové kameny (cholelitiáza). Známé jsou také záněty žlučníku (cholecystitis). Můžeme se však setkat i s funkčními poruchami, kolikami, které vznikají v důsledku špatného působení vegetativního nervového systému. Žlučník je ovládán z vegetativní nervové pleteně zvané plexus coeliacus (plexus solaris, tzv. sluneční pleteně).
 Nás však zajímají i jiné věci kolem žlučníku, a to funkce uváděné v učebnicích čínské medicíny.  Žlučník je zásobním (párovým) orgánem jater a onemocní přenesením špatné energie, kterou není možné dále shromažďovat v játrech. My spojujeme špatnou energii nejen s problematickou stravou, ale především s emocionálními a stresovými vlivy. Porucha energie žlučníku působí na organismus velice širokou škálou různých potíží. Energie žlučníku se spojuje s křečovitými stavy, bolestmi hlavy, bolestmi povrchu kůže, ale také s přílišnou rozhodností, anebo naopak nerozhodností a s celou řadou psychických stavů, jako je výbušnost, nestálost, náladovost a další, s nimiž se běžně setkáváme.  
Jiné orgány, tzv. základní orgány pentagramu, mají své párové orgány. Ledviny mají močový měchýř, plíce zase tlusté střevo, slezina žaludek…
U toxického zatížení žlučníku je však situace poněkud jiná. My víme, že okruh jater je již přesně definován a postihuje především vazivové struktury, rozmístěné různě v organismu. Zasahuje také do mnoha částí našeho mozku,
Žlučník však nemusí skrývat pouze mikrobiální ložiska, ale i jiné toxiny, hlavně organické a anorganické toxiny. Ty pak mohou být vlastní příčinou vzniku žlučových kamenů nebo různých typů dysfunkce žlučníku. Žlučová dráha z hlediska akupunktury probíhá od malíčku nohy, přes kyčel, trapézový sval, přes hlavu až k očnímu koutku. Tato cesta je velmi dlouhá a energie šířící se po tomto meridiánu může způsobit různé potíže v jeho průběhu, ať už jde o kyčel, bolesti svalů, hlavy, citlivou kůži atd. Proto je třeba žlučník čistit nejen od potenciálních ložisek, ale i od jiných toxinů.
Pamatujme si, že žlučník může být nositelem stejných vztahů v organismu jako játra, promítá se však více do emocí a do psychiky vůbec. Má také i své specifické odlišnosti od vlivu jater na náš zdravotní stav. Toxické zatížení žlučníku vůbec neznamená, že nám to žlučník bude dávat najevo a že budeme pociťovat nějaké subjektivní problémy. Vůbec tomu tak nemusí být.
 
MUDr. Josef Jonáš