Studené nohy a jak je zahřát

Trápí vás studené nohy a s klesajícími teplotami venku začínají pozvolna připomínat spíše mražené rybí prsty? Nevíte, jak je zahřát, protože teplé ponožky jsou asi stejně efektivní jako smažení na studeném oleji? Podívejte se na možné příčiny a zapněte vaše nohy na tu správnou teplotu!

 

Zima má vždy příčinu - i ta v nohách

Studené nohy jsou častým problémem dnešní doby, kdy značnou část svého života prosedíme a nohám se nedostává prakticky žádné stimulace. Proč by tělo mělo věnovat úsilí něčemu, co jednak pro nás není životně důležité, na rozdíl od břišních orgánů, a jednak to ani nepoužíváme?

Se studenýma nohama se přesto častěji potýkají ženy než muži, což bývá přisuzováno estrogenu, který mimo jiné způsobuje zhuštění krve. Dalším faktorem může být anémie vlivem silné menstruace. Studené končetiny ovšem mohou trápit i muže, kteří nemají ani menstruaci, ani vysokou hladinu estrogenu.

 

Nejčastějšími příčinami studených nohou jsou:

  • nedostatek pohybu
  • nevhodná obuv, která nohu škrtí
  • vyčerpání a nedostatek spánku
  • stres, při kterém se uvolňuje adrenalin způsobující zúžení cév
  • kouření, které taktéž stahuje cévy

 

Nicméně za zmrzlé nohy může i řada zdravotních příčin, které není radno podceňovat.

 

Nejčastějšími zdravotními potížemi způsobujících studené končetiny jsou:

  • cukrovka, při které může dojít k poškození cév
  • snížená funkce štítné žlázy způsobující nedostatečnou termoregulaci, únavu a přibývání na váze
  • vysoký cholesterol a ateroskleróza, kdy dochází k zúžení cév vlivem tukových usazenin
  • anémie, kterou způsobuje nedostatek železa, nedostatek vitamínu B12 nebo chronické onemocnění ledvin
  • Raynaudova nemoc, při které dochází k náhlému zúžení tepének provázeného zblednutím prstů a jejich opětovnému roztažení, při kterém prsty naopak zčervenají vlivem překrvení

 

Kde to šlape, tam to hřeje

Oblečení, které škrtí, může přiškrtit i proudění krve. A všichni víme, že kde to neteče, tam to ani nehřeje. Myslete proto zejména na spodní část oblečení, tedy kalhoty, ponožky a boty.

Ponožky jsou vhodné prstové, protože látka může stimulovat meziprstí a umožňují prstům více přirozeného pohybu.

Pokud preferujete běžnou obuv, soustřeďte se na to, aby v ní nohy měly dostatek místa. Můžete ale také vyzkoušet obuv speciální, která je kompromisem mezi klasickou obuví a chozením naboso. Je navržena tak, aby nohy měly dostatek přirozeného pohybu i stimulace, ale současně je chrání před poraněním.

Patříte-li mezi odvážlivce, můžete samozřejmě chodit i úplně naboso. S tím však začínejte postupně a volte vhodné povrchy, aby si nohy zvykly. Využívat můžete i tzv. bosé stezky.

Doma nebo v kanceláři můžete zase naopak využít obuv, která má masážní výběžky, které chodidlo stimulují.

 

„Teplé“ potraviny tělo prokrví

K vyvážené a pestré stravě můžete zařadit potraviny, které tělo prohřívají. Patří mezi ně například chilli papričky, zázvor, skořice, kari, pepř, jahody, třešně, ryby, česnek, maso a spousta dalších. Nic by se ovšem nemělo přehánět, takže ne že se teď půjdete naládovat tunou chilli papriček!

Z bylinek jsou skvělou volbou například měsíček lékařský, hřebíček, meduňka nebo ginkgo biloba.

Vyhnout byste se naopak měli alkoholu, který tělo zahřívá jen pocitově, kouření a častému pití kávy.

 

Rozprouděte to!

To, že je někde v trubkách teplá voda vám bude k ničemu, pokud ji nepustíte. Stejně tak je potřeba rozproudit i krev v těle, aby teplo mohlo kolovat až do nohou. Jak na to?

Nejlepší možností je samozřejmě pohyb. Nemusí se přitom jednat o žádný maraton nebo hodinu strávenou v posilovně. Mnohdy postačí i jen obyčejná procházka.

Pohyb a stimulaci nohou můžete zařadit i na gauč. Stačí při sledování televize jimi kroužit, třít je o sebe, protahovat a zatínat prsty nebo si dopřát masáž. Škrábání, lechtání, hlazení, vše je dovoleno. A kdo ví, třeba se z toho nakonec stane i příjemná partnerská chvíle!

K rozproudění krve je vhodná také sauna, která ale nemusí být pro každého. Co ovšem je pro každého, je otužování. Pokud vás ledová voda děsí, protože jste už takhle celí promrzlí z počasí, nic si z toho nedělejte a začněte otužovat jen nohy. Dopřejte jim studenou sprchu, dokud nezčervenají. Poté je už jen vysušte ručníkem a cévy se teplem opět roztáhnou a prokrví. Časem si tímto způsobem cévy získají znovu lepší pružnost a nohy se tak budou lépe prokrvovat.

 

Ať už vám vyhovuje a funguje cokoliv, nezapomeňte, že abychom mohli stát pevně na nohou, musíme jim dopřát potřebnou péči, aby věděly, že vůbec ještě existují. Tak ať vám to šlape!

 

 

Autor: Lucie Passlerová